ΕΠΑΛ ΑΣΤΡΟΥΣ

Από 'ξω κούκλα κι από μέσα πανούκλα

Εξωραϊσμός και λειτουργική βελτίωση του Θεματικού Πάρκου Ελιάς από τον Δήμο Βόρειας Κυνουρίας Ελιάς

Ένα ολοκληρωμένο κι όμορφο σύνολο πλακόστρωτων διαδρόμων,  με σχιστόλιθους Πάρνωνα, συνολικού μήκους 150 μέτρων, ξεδιπλώνεται σήμερα περίτεχνα και αρμονικά δίπλα στα εκθέματα κι εντός του λιόφυτου του Θεματικού Πάρκου Ελιάς.

Πρόκειται για ένα έργο που εκτός της αισθητικής αναβάθμισης  του χώρου προσδίδει επιπλέον και τις κατάλληλες συνθήκες για την άνετη, απρόσκοπτη και ασφαλή  περιήγηση μαθητών κι επισκεπτών στο Θεματικό Πάρκο .

Το έργο,  που ολοκληρώθηκε τον Ιανουάριο του 2021, υλοποίησε μετά από σχετικό αίτημα του σχολείου μας ο Δήμος Βόρειας Κυνουρίας. Τη μελέτη συνέταξε η Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου και  τη δαπάνη κάλυψε η Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Ευχαριστούμε θερμά:

• το Δήμαρχο κ. Γεώργιο Καμπύλη
  • τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Παναγιώτη Καμπουρολιά  για το συνεχές ενδιαφέρον και την αποτελεσματικότητά του
  • τα μέλη της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου
  • τον κ. Γρηγόριο Παινέση για την καθοριστική του συμβολή στην αντιμετώπιση των όποιων προβλημάτων
  • τους  «καλλιτεχνίτες» της πέτρας  κ. Ηλία Χασάπη και κ. Ευάγγελο Κουτρουμπή για την εξαιρετική τους εργασία και τις εθελοντικές τους υπηρεσίες  πέραν των συμβατικών τους υποχρεώσεων

Το  ΕΠΑ.Λ. ΑΣΤΡΟΥΣ , διαχρονικά, με σεβασμό, καλή πίστη και θετική διάθεση «επένδυσε»  στην αγαστή κι εποικοδομητική συνεργασία με κάθε Δημοτική Αρχή και Δημοτικό Συμβούλιο, αναγνωρίζοντας το ρόλο και τη σημαντική προσφορά τους στο σχολείο μας.

Στο ίδιο πνεύμα και με την ίδια φιλοσοφία συνεχίζουμε και σήμερα προς όφελος του σχολείου μας και της τοπικής κοινωνίας.

Συνέχιση δωρεών και παροχής υπηρεσιών

Πολλοί συμπολίτες μας συνέχισαν το τελευταίο χρονικό διάστημα τη δωρεά αξιόλογων  εκθεμάτων  και την παροχή σημαντικών υπηρεσιών  τόσο για το Θεματικό Πάρκο Ελιάς, όσο και για το Λαογραφικό μας Μουσείο. Πλούσιες  ήταν, επίσης, οι προσφορές βιβλίων στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε ολόψυχα :

• τον Σεβασμιώτατο  Μητροπολίτη Μαντινείας και Κυνουρίας κ.κ. Αλέξανδρο